Kluczową jest tutaj wizyta konsultacyjna u lekarza periodontologa, który oceni i zdiagnozuje stan przyzębia , co pozwoli na ustalenie optymalnego planu leczenia.
Do zabiegów wykonywanych na przyzębiu należą:
– Skaling naddziąsłowy - to usunięcie twardych złogów nazębnych ( kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchni koron zębów , przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych zwanych skalerami.
Każdy skaling zakończony jest polerowaniem czyszczonych powierzchni co zapobiega ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej. Po zakończonym zabiegu wskazane jest zastosowanie lakierów fluorowych , co ma na celu zabezpieczenie przed nadwrażliwością zębów oraz próchnicą.
– Skaling poddziąsłowy – to usunięcie złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle zabieg ten przeprowadzamy łącznie ze skalingiem naddziąsłowym.
– Kiretaż zamknięty – oczyszczenie za pomocą specjalnych narzędzi (kiret) zewnętrznej warstwy korzenia w celu usunięcia bakterii.
– Kiretaż otwarty – stosowany jest w przypadku obecności pogłębionych kieszonek przyzębnych. Po chirurgicznym odsłonięciu dziąseł przeprowadza się dokładne oczyszczanie kieszeni zębów, co ma na celu usunięcie bakterii mogących się znajdować w jego wierzchniej warstwie. Likwiduje to stan zapalny i umożliwia szybsze gojenie.
– Chirurgia śluzówkowo – dziąsłowa - plastyka dziąseł i zabiegi pokrywania recesji dziąsłowych.
– Mikrochirurgia
– Sterowana regeneracja kości
– Szynowanie zębów – to łączenie poszczególnych zębów, w blok, co prowadzi do wzmocnienia rozchwianych zębów i zapobiega ich przesuwaniu się.